Postřehy z fungování SVS

Iva Slováková

Je pátek 20.10.a před námi je vysněná cesta do svobodné školy v Sudbury Valley (SVS). Už druhým rokem provozujeme Svobodnou školu v Hrádku a SVS je naší velkou inspirací. Možnost zažít týden v Sudbury je pro nás životní příležitostí. Už samotná cesta je pro mě výzvou. Cestujeme sice do svobodné země, předkontroly nás ale čekají už na letišti v Krakově a následně také v Amsterdamu, samotný pohovor na letišti v Bostonu je vlastně nejpříjemnější ze všech.

A pak už jsme tady, půjčujeme si auto, kam se pohodlně vejdeme všichni 4 dospělí i tříměsíční Alfréd. Víkend využívám k aklimatizaci a nákupům.

22831153_1737420912997836_1162530199_o

No a v pondělí ráno už sedáme do auta směr SVS. Vzpomínám na časy strávené v korporátu, kdy se každá stáž podrobně plánovala, měla sepsaný svůj cíl a stážista obvykle dostal za úkol sepsat z takové návštěvy report a prezentovat jej kolegům.

Tušila jsem, že tady to bude trochu jinak. S Danielem a Mimsy, zakladateli SVS jsem se alespoň pokusila dohodnout v kolik máme v pondělí ráno přijet. Dozvěděla jsem se, že máme zkrátka přijet když to vyhovuje nám. Je to vlastně taková první ochutnávka toho jak to tady v SVS chodí. Pokud neporušujete pravidla, můžete si dělat co chcete. A najednou zaútočí všechny ty naučené vzorce, které chtě nechtě máme ještě v sobě. CO tam budeme dělat? V kolik je vhodné odjet? Máme se rozloučit než odjedeme? Řekne nám někdo co máme dělat?

Když ale vstoupíme do office a vítáme se, všechny obavy spadnou. Dionne, jedna ze staff members se nám krátce věnuje a jediné doporučení, které dostaneme, je chovat se jako fly on the wall – být co nejméně nápadní, jen vnímat a nasávat atmosféru. Děti v SVS nejsou z návštěvníků právě nadšené. Ačkoliv SVS spoustu návštěv odmítá, pořád jich sem jezdí poměrně hodně.

A pak už se ponoříme do proudu života v SVS. Vstupujeme do světa, který je postaven na svých vlastních pravidlech. Do světa, kde jsou si skutečně všichni rovni a vlastní jeden hlas. Do světa, kde se nedělá rozdíl mezi dětmi a dospělými a stejná pravidla platí pro všechny.

I když jsme měli pocit, že jsme ve škole hned první den prošli všechno, tak až druhý den objevujeme vstup do sklepa a nástěnku s nabídkou akcí. Tak jako všechny děti, když sem přijdou – objevujeme SVS svět svým tempem.

Kdo by v této škole čekal anarchii, hodně by se spletl. Škola je protkána pravidly úplně na všechno. Pravidla jsou sepsána v SVS Handbooku a několik výtisků dostáváme k dispozici. Handbook je živý dokument a každý člen SVS, ať už student nebo Staff member může podat návrh na změnu, zrušení či zavedení nového pravidla. Pro každou oblast života v SVS je ustanovena comittee – výbor, který může certifikovat ostatní pro různé činnosti – je tu kitchen comittee, music room comittee, videogames comittee….atd. Pokud kdokoliv poruší některé z platných pravidel, je na to obvykle upozorněn a pokud porušování pokračuje, kdokoliv může sepsat stížnost, která se každý den řeší na J.C. – Judicial Committee.

22833512_1737420916331169_1833211862_o

Průběh a atmosféra na J.C. je z mého pohledu nepřenositelná zkušenost. Přesto se pokusím zprostředkovat tento zážitek. Je fascinující, jak studenti společně s jedním členem Staff řeší poctivě a se zápalem i sebemenší stížnost. Nikdo si tu nehraje na lepší nebo horší. Vše se řeší věcně a racionálně, a i když se objeví emoce, nezmizí atmosféra vzájemného respektu.  Jaké porušení pravidel jsme zatím zažili?

 • Někdo vyhodil nedopitou plechovku sody do koše a všude pak vznikl svinčík ze zbytku tekutiny, která se do koše vylila
 • Při jízdě na skateboardu v campusu neměl jeden student helmu
 • Dva studenti natáčeli video a u toho téměř poškodili bicí
 • Menší holčičky uklízely v art room a nechaly na zemi rozlitou vodu
 • Jeden student pracoval bez dovolení s nářadím údržbáře

A jaké jsou tresty pokud jsou lidé shledání vinnými?

 • Zákaz vstupu do art roomu
 • Zákaz opustit campus
 • Peněžitá pokuta 2 dolary
 • …..

22879357_10212676807386533_1285098913_o

V SVS mě fascinuje spousta věcí, tady jsou některé z nich:

 • Neexistuje žádné omezení ohledně práce s chytrým telefonem, notebookem apod. Dokonce v seznamu wifi sítí je jedna doporučená přímo pro hraní počítačových her. Přesto ve škole potkáte jen minimum studentů, kteří s nimi pracují.
 • Uvnitř ve škole nikdo nekřičí a nepere se
 • Dospělí (staff members) se věnují svým povinnostem, dětem jsou k dispozici na vyžádání. Fascinuje mě naprostá absence neustálého dospělého dozoru
 • V tomto státě mohou děti kouřit od 13 let se svolením rodičů. V SVS by tak kouřit mohli, ale kromě údržbáře jsme nikoho kouřit neviděli

Iva Slováková

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *